kenneth wedmore lund

Anmeldelse af Navigon GPS app til iPhone [nomiret til Årets App 2010]

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page
Navigon er den ene af de to mest roste GPS apps til iPhone - læs her om min 'real life test' !

Navigon er den ene af de to mest roste GPS apps til iPhone - læs her om min 'real life test' !

Som nævnt i mit blogindlæg Sammenligning, test og anmeldelse af TomTom, Navigon og CoPilot GPS apps til iPhone så er jeg – af egen nysgerrighed – i gang med at sammenligne 3 GSP og navigations-apps til iPhone.

I første indlæg skrev jeg om selve opstarten med de 3 programmer og det var jo ualmindeligt forskellige oplevelser, på trods af at det er programmer der i bund og grund skal gøre det samme på den samme måde og på den samme platform.

I dag vil jeg så skrive lidt om Navigon, som har været den ene af de to store i kapløbet, hvor Navigon og TomTom har fået mest ros.

Som JEG oplever det, er Navigon den bedste af de to pga. den indbyggede Live-funktion (trafikmelding etc.) men der er også et par mystiske og irriterende ting, som man bør tage med i betragtningen.

Navigon er det jeg vil kalde en “set and forget” app – installer, sæt den op og vupti så kører det bare (eller er det snupti, man siger i dag?) og selv for den ikke-særligt-gadget-interesserede del af bilisterne, er den let at gå til og let at få et godt resultat ud af. Bruger man sin telefon meget, er det nok at foretrække en “rigtig” GPS, som kun har dét ene formål.

Som nævnt synes jeg netop godt om Navigon pga. dens Live-funktion. Kort fortalt sender den (med mindre man slår det fra) data fra ens kørsel tilbage til Navigons servere. Det betyder at Navigons servere kan “overrule” den rute, der ellers var beregnet eks. hvis der kommer kø.

Funktionen kender du helt sikkert fra den hidtidige TMC service, som eks. fik sendt data ud fra Vejdirektoratet, men alle der har brugt det, ved at det er et langsomt system. Live er hurtig og kan reagere stort set med det samme, hvis der ellers er mindst 1 Navigon-bruger der sender data fra situationen. I starten er det jo nok begrænset hvor mange Live-udgaver der kører rundt, men på sigt bliver det jo nok mange og derved forbedres dækningen. TomToms IQ-system er lidt anderledes og det skal jeg nok beskrive i anmeldelsen af TomTom om en dag eller to.

Vognbaneskift vises meget pædagogisk på skærmen

Vognbaneskift vises meget pædagogisk på skærmen

Navigon til iPhone er ikke det man vil kalde en “native app”, hvilket set med udvikleres øjne betyder, at den ikke er lavet til og på iPhone. Den er “oversat” fra en anden platform til at KUNNE køre på iPhone. I praksis oplever man det sådan at den ikke ligner. iPhone apps, hvilket i sig selv er skidt, når man netop er vant til at hele brugerfladen og “flowet” på Apple-udstyr er ens og fantastisk godt. Navigon er ikke skidt, men det er ikke så fedt og “iPhone like” som eks. TomTom, hvis app ER udviklet til og på iPhone.

En af de ting der hurtigt irriterer mig ved Navigon, er opstartstiden. Det svinger lidt men der kan gå helt op til 30 sekunder fra man starter programmet, til der er klar til brug. Det er ikke fordi den venter på GPS-signal, men simpelthen at programmet booter. Nu kan man med al rimelig sige, at det kan være ligegyldig om man bruger 20-30 sekunder fra eller til på opstart af turen – men det har en konsekvens, som når lidt dybere end bare det:

Programmet afbrydes jo af telefonopkald og det synes jeg er super. Når man er færdig med at snakke, vender man tilbage til programmet. Prøv at forestil dig at du kører rundt i en stor by, hvor du ikke er stedkendt – og du eks. er sælger, som taler meget i telefon i bilen. Så kan man altså nå at køre rimelig meget forkert hele tiden både fordi selve kortvisningen og navigationen afbrydes (her er løsningen jo desværre nok kun at købe en stand alone hardware GPS) men også fordi at den så hænger 20-30 sekunder på opstart / boot af programmet efter opkaldet er slut.

Dog vil jeg lige tilføje, at jeg er i tvivl om, hvor vidt Live også får TMC-input. Når man ser eks. Navigon webshops, kan man købe både Live OG TMC udvidelser, hvilket på den ene side taler for at det er to forskellige ting. På den anden side er der en masse trafikdata på kortet når man kører (eks. besked om vejarbejde) som givetvis IKKE er fra Live, men fra TMC eller en TMC-lignende funktion, for Live registrerer (som jeg opfatter det) primært kørselshastighed og derudfra vurderer den om der er kø osv. Den kan jo ikke registrere om det er pga. vejarbejde, omkørsel eller lign. ud fra Live-data, så på en eller anden måde må den også få nogle trafikdata fra andet sted.

En ting der er fedt med Navigon Live (som i øvrigt koster 189 kr. ekstra, som in-app-køb) er jo så at den med det samme kan påvirke ruten hvis der er noget, som forhindrer dig i at køre den bedste rute. Den skiftede eks. lynhurtigt min rute i morges, så jeg kørte af en motortrafikvej i stedet for en (ellers tilsyneladende) hurtigere motorvej – pga. nedsat hastighed i forbindelse med noget vejarbejde. Det er jo mægtigt !

På den anden side er der noget med selve navigationen / oversigten på skærmen, der ikke fungerer som jeg forventer. Systemet kan sættes op til at advare med et lille ikon på skærmen, hvis der er forhindringer eller noget der kan forvanske ens rute. Man kan selv vælge om man vil se alle eller kun de, der er relevante for ruten. Så langt, så godt, men ikonet vises hele tiden uanset om man har valgt at man kun vil se de advarsler, der er for ens egen rute. Her synes jeg jo at man skulle undlade at forvirre brugeren med et advarselsikon når man kører eks. på Fyn, bare fordi der er vejarbejde på Sjælland. Det er irrelevant info.

Som du kan se her, er der meget lidt info på skærmen - dvs. det er let og hurtigt at afkode, til fordel for at holde fokus på sin kørsel!

Som du kan se her, er der meget lidt info på skærmen - dvs. det er let og hurtigt at afkode, til fordel for at holde fokus på sin kørsel!

Kortet er utrolig hurtig læst og det er en funktion, som mange undervurderer. Man skal holde sine øjne på vognbanen under kørsel og derfor undrer det mig, at man GPS’er har så mange informationer på kortene og så lille forskel på de vigtige dele. Navigon viser meget lidt uden for den vej, du kører på. Naturligvis viser den veje, sideveje og de POI (vigtige punkter) du har valgt, men modsat eks. den GPS jeg havde før, så viser den hverken skove eller lign. Det er rart, for du kan på et splitsekund orientere dig – du skal ikke tænke – og så kan man skifte tilbage på at fokusere på sin kørsel.

Stemmerne er virkelig gode – dem bliver man ikke trætte af, som en anden GPS jeg havde, hvor “hun” bare var så ualmindelig irriterende at høre på. Sætningerne er også meget mere talesprogslignende, end man ofte hører. Du kender godt det her med at man kan høre på en GPS-melding, at den er sat sammen at dele, der er indtalt hver for sig og så – lyder det – lidt u-na….turligt når man “hurtigst muligt - skal - foretag en ….. uvending” :) Her er sætningerne flydende og til at holde ud at høre på.

Der har i nogle anmeldelser været kritik af at Navigon ikke var god til at klargøre føreren på fremtidige vognbaneskift eks. på flersporede motorveje og lign. Det er ikke noget jeg har oplevet, så måske er det bare rettet i den nyeste version. Den siger godt nok ikke at man skal holde sig i den og den vognbane, men dog eks. “drej til højre om 400 meter og derefter hold til venstre” – så kan man vel selv regne ud at det er bedste at placere sig i venstre vognbane ? :)

Hastighederne kan medføre advarsler og som jeg skrev om i går, er det mindre påtrængende end TomTom. Navigon kan sættes op sådan at den reagerer efter en brugervalgt overskridning af hastighederne. Helt tilpasset vores “klippekortsystem” er det ikke, da det er faktisk km. overskridelser, man kan blive advaret om og ikke procentvise. Dvs. man kan ikke sætte én advarsel for motorveje, da vi jo kan få klip i kortet ved forskellige hastigheder, afhængig af om det er på en 110 eller 130 km/t strækning. Det er dog bedre end ingenting og jeg synes egentlig det er en okay funktion.

Kortets opdatering synes jeg er skuffende. Bare i mit lille lokalområde ved Vejle, har jeg på få dage oplevet flere forskelle på kortet og omgivelserne. Rundkørsler, der ikke er på kortet, ensrettede veje der ikke på kortet er ensrettet og POI (såsom benzintanke og bilforhandlere) der er flyttet. Det synes jeg er noget, der hører fortiden til, hvor en opdatering af kortet var opfattende at “rulle ud” til brugerne. I dag, når det hele er online, bør kortet været opdateret. Naturligvis kan en butik flytte men det er jo ikke fra uge til uge at sådan noget sker – og efter at have haft en rundkørsel tæt på vores hus i 4-5 år, synes jeg nu nok det burde kunne være med på kortet. De reklamerer jo med at den også har fartfælder med på kortet og det synes jeg da er nogle meget flygtige ting at have med, hvis man samtidig ikke kan sørge for at kortet er opdateret med ændringer på vejene. Udrulningen i dag er jo superlet, da det bare opdateres automatisk på telefonen / iPhonen.

Et typisk skærmbillede når man kører - fartbegrænsning øverst til højre, næste handling nederst til venstre (i dette tilfælde er resterende tid og ankomsttid ikke slået til)

Et typisk skærmbillede når man kører - fartbegrænsning øverst til højre, næste handling nederst til venstre (i dette tilfælde er resterende tid og ankomsttid ikke slået til)

Selve kørslen er super – kortet er godt lavet, 3D funktionen er jeg lidt for gammeldags til og kan bedre li’ at se det i oldschool 2D :) Det er meget flydende og blødt opdateret og lækkert at se på. Det er også let at se de relevante info om eks. forventet ankomst og resterende køretid, men når man sætter eks. sin iPhone i forruden, kan det være lige småt nok.

Dog vil jeg sige, at jeg savner TomToms utrolig pædagogiske ruteoversigt ved start. Har man prøvet at køre med GPS, ved man godt at den nogle gange ikke vælger den REELT bedste rute fordi den mangler lokalkendskab til smutveje osv. og nogle gange laver de naturligvis også helt tåbelige valg med store omveje – eks. vil GPS’er typisk have mig til at køre på motorvejen for at komme fra Grejs til Vejle (fordi det teoretisk set er hurtigere) men i virkeligheden er en hyggelig, flot og mindst lige så hurtig tur ind gennem Grejsdalen at foretrække. Dét overblik giver TomTom, men det gør Navigon ikke – man kan sætte det i gang OG SÅ vælge at se den fulde rute, men TomTom viser det smart til at starte med.

Vil man ændre rute er det hurtigt – gør man det ved at køre en anden vej, når man vil, så opdaterer den lynhurtigt med en NY rute (hvilket jeg synes er at foretrække frem for, som eks. CoPilot at blive VED med at kræve at man vender tilbage til den oprindelige rute. Det er skide irriterende!) og gør man det manuelt ved at ville ændre ruten, er det også let at gøre via et par tryk på skærmen. Det er smart at man bare kan pege / røre ved skærmen på den vej man hellere vil køre og så ændrer den ruten til at bruge dén vej.

Desværre kører bilen på kortet “forkert” pga. en funktion til at udjævne kørslen med. GPS-signalet er jo ikke altid lige stabilt og uden hjælpemidler, kører man (altså grafisk set på skærmen) jo nogle gange ved siden af en bro, uden på en mark osv. men i dag har de fleste GPS’er en eller anden form for intelligens indbygget, så bilen grafisk set holder sig på vejen på kortet. Desværre er Navigons lige “god” nok og viser eks. at bilen fortsætter ved at dreje ind på en sidevej, hvis ruten vil have det, selvom man eks. fortsætter ligeud. Eks. hvis man misser en afkørsel på en motorvej, så kan den nå flere hundrede meter ind på afkørslen (grafisk på skærmen) inden den korrigerer og viser at du ER kørt forbi.

Er den pengene værd? Når man sammenligner med TomTom og specielt det langt billigere CoPilot, så er Navigon allerede før tilkøb af Live-funktionen den dyreste af de 3 apps. Den udgave jeg købte (europæisk) koster 789 kr. Hertil 189 kr. for livefunktionen. Det er naturligvis billigere end Navigons stand-alone-hardware-GPS-bokse, men det har også en “skjult” pris – dels kræver det at du har en iPhone til 5-6.000 kr. og dels at du ”ofrer” enten din telefon eller GPS når du bruger den ene del fordi du ikke kan eks. både tale OG bruge GPS samtidig. Til familiebrug vil jeg klart anbefale at købe stand-alone udgaven, altså en “rigtig” GPS, fordi den ikke kræver for knap 1.000 kr. licensudgift pr. telefon og dels fordi brugeren ikke skal sidde og rode rundt på din telefon. Hvor tit ville du eks. lade DIN kone køre rundt og bruge din telefon som GPS? Nej vel :)

Er Navigon bedre end TomTom eller er TomTom (eller andre, såsom CoPilot) at foretrække? Min umiddelbare mavefornemmelse siger mig, at Navigon har “the leading edge” over TomTom på selve resultatet (altså navigationen) pga. livefunktionen, men at TomTom til gengæld scorer flere point ved at være meget let at bruge og mere pædagogisk og iPhone-agtig. I sidste ende kommer man sgu nok fra A til B uanset hvilken man vælger, men ordet “familievenlig” kommer lettere i tankerne omkring TomTom, hvor Navigon mere virker som den løsning der kan lidt mere på bekostning af hvor let, pædagogisk og intuitivt det er at benytte.

Alt i alt er Navigon til iPhone utrolig let at bruge – “indlæringskurven” er næsten ikke-eksisterende for man kan bare tage det i brug uden de store gætterier. Et par enkelte ting har jeg manglet en manual til, men frem for at finde den (for hvor ér manualen egentlig ???) men app’ens GUI eller på danske “brugerinterface” er så let at gætte sig frem på, så det mere er forståelsen af nogle af valgmulighederne, der kan kræve at man sætter sig lidt ind i det :)

Navigon er det jeg vil kalde en “set and forget” app – installer, sæt den op og vupti så kører det bare (eller er det snupti, man siger i dag?) og selv for den ikke-særligt-gadget-interesserede del af bilisterne, er den let at gå til og let at få et godt resultat ud af. Bruger man sin telefon meget, er det nok at foretrække en “rigtig” GPS, som kun har dét ene formål.

Hvis jeg vinder, vil jeg gerne have besked her

Hvis du giver din mening til kende om den her app, deltager du i lodtrækningen om 5 gavekort på 100 kr. til iTunes – skriv dit navn og emailadresse her, så du kan få direkte besked når jeg trækker de 5 vindere!

Subscriber Counter

  • Pingback: Sammenligning, test og anmeldelse af TomTom, Navigon og CoPilot GPS apps til iPhone - Kenneth WedMore Lund

  • Carsten

    Fedt med dine anmeldelser. Kan du svare på hvor meget det vil koste i “roaming” eller lign. på en tur ned igennem europa. Eller rettere – kan man slå det fra og vil det så stadig være en funktionel gps – eller bare en dyr app.??

    • Kenneth WedMore Lund

      Hej Carsten – tak for roserne – jeg hygger mig med at blogge om alle de spændende og lidt “nørdede” ting, så jeg er glad for at du kan bruge det til noget :)

      Først en lille anekdote : for nogle år siden var jeg i Los Angeles 4 gange og oplevede at blive snydt af en taxi, som kørte os en kæmpe omvej til et sted, med en temmelig stor regning til resultat. Da vi var derovre næste gang, havde jeg fået den nyeste model Nokia Communicator med GPS og tænkte “HA! Nu følger jeg sgu ruten på GPS / kort så vi ikke bliver snydt” – jeg var bare ikke klar over at det endte med at koste mig ca. 900 kr. i data hos Telmore…….. DAMN!!!! :D

      Nu må jeg skrive følgende, som amerikanerne gør, så jeg ikke får en retssag på halsen :)

      Som JEG oplever det – og det kan være jeg tager fejl – bruger de tre GPS apps kun data til helt små opdateringer og dermed ikke noget der fylder / koster alverden.

      Hermed mener jeg, at langt den største del af dataene til både TomTom, Navigon og CoPilot (kortene, lydfilerne og selve programkoden) ligger på telefonen i fuld version.

      Dvs. modsat eks. Google Maps, som henter den nødvendige lille kort-bid ned realtime, når du bruger det (og dermed en masse data), så henter TomTom, Navigon og CoPilot kun småting ned – det kan eks. opdatering af fartfælder eller TomTom IQ / Navigon Live som begge to også kan sende oplysninger om din kørsel til de to firmaers servere.

      Jeg er lidt i tvivl om hvor vidt eks. Navigon Live får sin data fra GPS (og dermed gratis for dig) eller via DATA (og dermed – potentielt – dyrt for dig) men du kan jo altid slå roaming og/eller udlandsopkald/data fra, så du er “sikker”.

  • Pingback: Anmeldelse af TomTom, Navigon og CoPilot til iPhone – 3 måneders hverdags-erfaringer - Kenneth WedMore Lund

  • Pingback: TomTom Carkit iPhone | anmeldelse af GPS navigation

  • Pingback: Christoffer Vengs blog

  • Pingback: APPStinenser.dk – kåring af dagens app » Navigon

  • Jesper Bach

    Virker rigtig godt

  • Kenneth H

    Supergod navigationsprogram – hvis du kører iPhone 4. Faktisk meget bedre grafik end dét som er indbygget i min Renault (Tomtom) og dét i min fars BMW. Der er super integration med adressebogen, hvilket gør det dejligt nemt at finde rundt. På iPhone 4 er Navigon tilmed blevet dejligt hurtigt at bruge, hvorimod det med min gamle 3G nærmest var en plage..

  • Poul Michelsen

    rigtig dejlig men dyr og den er ikke så brugervenlig

  • Steffen

    Virker som det skal, men prisen er bob bob. ;-)

  • Frederik Amandus

    helt klart den bedste GPS

  • Allan Søgaard Larsen

    Lækker app.. har ikke prøvet de andre.

  • Jesper

    Har prøvet den nogle gange, den virker perfekt. Men vælger nu stadig min gamle garmin gps.

  • Brian jelshøj

    Mit valg ville enten være tomtom eller navigon , jeg er til det enkle og det der bare gør det det skal , så mon ikke tomtom ville blive mit valg hvis det kom dertil …