Hit eller shit – de bedste og dårligste iPad apps
Nu er de første par måneder gået med iPad og jeg er begyndt at se et mønster i, hvad jeg reelt bruger min iPad til og hvad.
Det betyder samtidig også at en række apps, som i første omgang virkede enormt fede, står ubrugte på de sidste par skærme på min iPad. Se listen over hit og shit apps her:
HIT apps til iPad
- NewsRack – king of the hill inden for RSS og Google News læsere
- Facebook – oh, sorry – det er ikke en app men bare en “skrivebordsgenvej” jeg har lavet
- OsFoora – Twitter app der bare er “suuupar” (nu må jeg hellere begynde at vedkende mig dét slogan hahahh)
- iThoughts HD – skide god app til brainstorming og mindmaps
- Things – genial opgavestyring og to do liste
- Eyewitness – fantastisk flot og opløftende foto fra dagen der gik via den engelske avis The Guardian
- Eye-TV – kunne i sig selv være årsag til at købe en iPad
- Weather Pro – meget praktisk og brugbar vejrudsigt app
SHIT apps til iPad
- iWorks (Pages, Numbers og Keynote) har været en total fuser for mig – det er fede apps men jeg bruger dem ganske enkelt aldrig (hvilket nok kan være en kontroversiel årsag til at sætte dem på denne liste, for bliver de “shit” bare fordi jeg ikke bruger dem….?)
- Elements – en flot men for mig komplet ubrugelig app til at vise grundstofferne med – fylder ALT for meget og er slettet igen
- x-Fighter – flot flyvespil, men alt for svært at styre – ud med lortet, da det også fylder rigtig meget
- SkyGrid, Pulse og Early Edition (som mange ellers er vilde med) men jeg synes simpelthen ikke de præsenterer nyheder / RSS feed ordentligt – sammenlagt er de tre ikke engang så gode, som NewsRack
- Skype og IM+ er måske de mest skuffende af alle – jeg har endnu til gode at møde nogen, for hvem de to kører korrekt. Min kan tage dagevis om at opdatere en Skype chat og når vi eks. er 4 der chatter sammen på Skype, går jeg glip af mange af beskederne. Om det er Skypes egen skyld eller om det er eks. IM+ der hænger i bremserne, ved jeg ikke
- Weather HD – den flotteste “vejrudsigt” eller hvad man nu kan kalde det – men som vejrudsigt er den tæt på ubrugelig (men flot som demo)
Og så de lunkne……
- Analytics – bruger jeg til at tjekke Google Analytics, men det er så forfærdelig langsomt, at det er hurtigere at starte Safari og logge ind på Google Analytics
- YouTube – i starten var jeg meget imponeret men jeg synes at den loader filmene for langsomt. Den afspiller 10-12 sek. fint og så hænger den mens den loader mere……….laaaaaaaaangsomt (modsat min iMac, som bare fræser afsted med YouTube)
- Instapaper – undrer mig over at jeg ikke bruger det mere end jeg gør
- Photogene – egentlig en god app, men uden kamera er det forbavsende lidt, jeg bruger min iPad til foto, endsige fotoredigering
- MaxJournal og PenUltimate : note apps som mange er VILDE med, men jeg bruger den praktisk talt aldrig
Generelt har jeg opdaget, at min “honeymoon” med iPad spil er ovre. Det var sjovt at prøve i starten men det hang ikke ved for mit vedkommende.
Det samme med læsning – iBook og Kindle app var længe ventet og jeg købte også et par bøger………… men så var det også det.
-
søren
-
søren
-
Morten_P
-
JB
-
Lars
-
JB
-
Christian
-
frank
-
http://techpatio.com Klaus
-
http://Www.allan-bogild.dk Allan Bøgild Pedersen
-
Frank
-
Christian
-
Kasper Haagen Jensen