Får vi ny MacBook AIR på onsdag?
Lyder som en iPad med tastatur?
På onsdag er der som bekendt indkaldt til “hemmeligt” pressemøde hos Apple – en såkaldt keynote med Apple-høvding, Steve Jobs.
Hidtil har det være en offentlig hemmelighed, at Apple vil lancere deres kommende styresystem, Lion, men i går slap det ud, at vi også kan forvente en ny og mindre MacBook AIR.
Rygte: ny 11″ MacBook Air MINI ?
Note: det er stadig et ubekræftet rygte, men da det passer meget godt med at Apple for ca. en måned begyndte at melde om udsolgt af AIR’en, kunne de fleste nok regne ud, hvad der var på vej.
Forrige sommer købte jeg selv en MacBook AIR – på det tidspunkt verdens mindste bærbare computer.
MacBook AIR-modellerne kan det samme som alle andre Mac’s, da den kører osX – dvs. den har ikke samme iOS styresystem, som eks. iPhone og iPad, men den fulde udgave.
Til gengæld er den bare betydelig mindre – specielt tyndere – men da det er en 13″, fylder den reelt lige så meget som eks. de mindste MacBook og MacBook Pro’er.
Om en computer er 5 millimeter tyndere eller tykkere gør i praksis ikke den store forskel for mig.
Jeg blev desværre hurtigt skuffet over min AIR og solgte den igen efter et par uger.
For at være så lille, har AIR en række komprimisløsninger.
Den er PÆN og STILET, ja, men den holder strøm meget kortere (ca. 3 timer) end en MacBook (ca. 10 timer), skærmen er slet ikke lige så flot som en MacBook pro og den har ikke den nyeste generation af trackpad / museplade.
Sidst, men ikke mindst, er ydelsen meget begrænset.
Derfor oplevede jeg den som lille nok til at være den mindste, men stor nok til at den ikke var det, jeg søgte. Da jeg købte min, var det reelt fordi jeg blev utålmodig med at gå og vente på en tablet (som så 6 mdr. blev lanceret som iPad).
Det er netop skærmstørrelsen, som JEG oplever, som problemet med den hidtidige MacBook AIR – da den er 13″, sætter det jo ligesom dagsordenen for resten. Så kan man jo ikke lave låget mindre.
Mange i det kundesegment, AIR var lavet til, har derfor valgt at købe de mindre netbooks, som typisk er 10″ men det forsøger Apple iflg. rygterne nu at ændre på.
Flere uafhængige kilder bekræfter nemlig nu, at Apple lancerer en 2 tommer MINDRE MacBook AIR på onsdag. Altså 11″ og det betyder NÆSTEN at der størrelsesmæssigt og funktionsmæssigt er tale om en iPad med tastatur !
Dertil kommer en væsentlig opgradering af hastigheden og harddisken, som bliver de hurtige SSD-diske fremover. Naturligvis bliver den i det nye UNIBODY look, hvor computeren er som skåret ud af ét stykke metal.
Sidst, men ikke mindst, omtaler amerikanske CNET, at prisen bliver sænket voldsomt. Det er også på sin plads, for i DK koster en AIR med SSD og DVD-drev næsten det dobbelte af en MacBook og er derfor ikke let at sælge til andre end de ganske få, for hvilke prisen ikke betyder noget.
Det synes jeg da tyder rigtig godt ! Kunne det være en computer for dig?
-
Mike
-
Steffan
-
Morten Borg
-
Emil Blicher
-
Christian
-
Emil Blicher
-
Mike Pedersen
-
Emil Blicher
-
Mike Pedersen
-
Frederik Amandus