kenneth wedmore lund

Streaming koster besøgende fordi det kannibaliserer podcasts

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Tak for de mange svar omkring hvordan I foretrækker at se Living Smart TV.

Nu skal vi have med i tankerne, at enormt mange ser det på TV uden at de kommer herind efterfølgende – de har jo så af gode grunde ikke stemt, så de 9% (og dermed færreste i afstemningen) ville givet vis ligge højere, hvis vi også fik dé med.

Når det er sagt, så synes jeg også det er sådan lidt “sur / sød” sovset at så mange streamer udsendelserne fordi det starter en negativ spiral.

Hvordan kan streaming koste brugere?

Det positive er, at det helt tydeligt er det, man kan li’ – altså at streame udsendelserne – frem for at se det i TV eller at nogle også vælger det frem for podcasting.

Podcasting ligger nr. 2 af alle svarene, så det er ikke fordi der er tale om den store kannibalisering, men før streamingen blev lanceret, var podcast #1

En underlig ting er dog, at antallet af podcastdownloads af de seneste udsendelser stadig er i forhold ca. 3:1, sammenlignet med streaming. Udsendelse 6 er downloadet som podcast over 600 gange, hvor den kun er streamet ca. 200 gange. Udsendelse 5 er podcast’et 1.385 gange, hvor den kun er streamet 279 gange. Udsendelse 4 er downloadet som podcast 1.078 gange og kun streamet 380 gange.

Da jeg ikke kan se nogen grund til at tro, at man lyver i afstemningen, gætter jeg på at mange har abonnement på podcasten og automatisk downloader dem, men ender med at streame dem?

Det negative er, at det har fået mine podcasts af samme udsendelser, som vises på TV og som streames på LivingSmart.dk, til at droppe ned på (lige nu) en 12. plads på iTunes.

Det betyder langt mere end forfængelighed og har nogle rigtig trælse konsekvenser, for når man har sin podcast på top 10, har det også en markedsførende effekt. Det holder ganske enkelt en positiv spiral i gang.

Mange ser top 10′en fordi det er det, der pushes ud i hovedet på de besøgende og mange opdager derfor kun de ting, der ligger top 10.

Når man er uden for top 10, findes man kun ved A ) at folk søger og finder ens podcast eller B ) ved at man markedsfører den.

I mit tilfælde har det givet den dominoeffekt, at da jeg lancerede streamingsitet ( www.LivingSmart.dk ) faldt antallet af podcastdownloads tilsvarende => jeg røg uden for top 10 => færre opdager nu udsendelserne på iTunes => antallet af podcastdownloads er næsten halveret og trenden er nedadgående fordi det bider sig selv i halen.

På den ene side kan man så sige, at det jo er lige meget. På den anden siden er det bare ikke, for podcasts er i høj grad med til at skabe opmærksomhed omkring sitet og når brugertallet stiger, stiger samspillet, antallet af kommentarer osv. og energien bygges op.

Det var det jeg var inde på tidligere, da jeg argumenterede for, at det ikke var en ubetydelig, negativ effekt, vi kunne få ud af at man kunne streame udsendelserne. Nu ser vi så effekten af det og jeg kan, desværre, konstatere at mine negative forventninger til betydningen af streaming, blev indfriet :)

Når jeg oplever det som den kinesiske “sur / sød” sovs, er det jo fordi det på samme tid er fedt at se hvor mange, der benytter streamingen, men lige nu er det mildt sagt frustrerende at det koster brugere.

  • Dan_A.

    Jeg tror at der er flere ting i det, end det du nævner her..!
    Tendensen for mig er, at jeg besøger din side mindre og mindre!
    Dels sker der ikke ret meget mere, sikkert fordi at du har travlt med at lave tv/podcasts, dels så interesserer de fleste af emnerne mig ikke ret meget!
    Hvilket kamera skal Kenneth købe, tage med på i Tivoli… Prik prik..?
    For det første går jeg ikke op i foto.. Overhovedet.. For det andet bliver det lidt for meget Kenneth, Kenneth og Kenneth datter..! :)
    Jeg håbede på mere gadget-freak-halløj, må jeg nok indrømme!
    Anmeldelser, nyheder o.lign skal fylde mere af programmet, for at jeg skal holde ved!
    Så tendensen er at jeg ikke sidder og venter spændt om torsdagen.. Venter snarere til fredag, lørdag, søndag eller mandag, hvor jeg skimmer hurtigt henover podcasten, og kun ser det der kan interessere mig..!

  • Peter

    Faktisk ret enig i det Dan_A skriver. Checker stadigvæk sitet men det har ikke samme nyhedsinteresse for mig som tidligere. Jeg blev vældig rebet af sitet da I rejste udenlands for at købe Apple grej og var med ved lanceringen og den slags – det var nyt, anderledes og spændene. Det skal ikke forståes som kritik af sitet, nok mere end “uddybbelse” af din tekst oven over set fra min side.

  • http://www.photodrive.dk Søren Wind

    Nu har jeg ikke lige tiden til at danne mig et overblik over hele indlægget ! – Men…

    Til fakta boksen kan jeg tilføje – Min iTunes downloader automatisk dine podcasts da jeg er subscribed – MEN – jeg ser dem ikke via iTunes, det hakker for meget, og derfor går jeg på Livingsmart.dk og ser udsendelserne der istedet – men begge tæller i dit system !

  • http://www.photodrive.dk Søren Wind

    Som jeg nu kan se du også har indsat i teksten… jeg smuter bare tilbage til arbejdet, kan vist ik ekoncentrere mig 100% om begge dele samtidig :-)

  • http://bonest.dk Henrik Gregersen

    Jeg tror det er naturligt at man bare ser streamingen i stedet for podcastet når man alligevel er på siden.

    Dog modtager jeg det også som podcast, så jeg ser det faktisk primært på tv, og så genser jeg det som podcast, som sådan lidt baggrundshygge musik.

    Men det kan også bare være andre årsager som feks, at ipad / iphone er lanceret, og at trafikken topper omkring de lanceringer.

  • http://www.bryllup.dk Kenneth WedMore Lund

    I sidste ende er det jo “gynger og karuseller” – går besøgstallet ned på en del, kan det jo være ok sålænge det går tilsvarende eller mere op på en anden del.

    Det er bare irriterende at den negative effekt det har, når antallet af podcasts falder fordi det også går ud over tilstrømningen af nye besøgende og så er jeg den type, som ikke har let ved at trække på skuldrene……. så vil jeg gerne gøre noget for at ændre det ;-)

    Mht. det Peter og Dan_A skriver, så ved jeg ikke hvordan jeg skal skrive det uden at det lyder arrogant eller som om rønnebærrene er sure, men for mig lyder det bare som om eks. So Ein Ding mere er det, I søger.

    Mit site har aldrig været og bliver heller aldrig nyhedsbåret. Selvfølgelig skriver jeg nogle gange om nyheder, men det primære indhold er præget af, at jeg viderebringer de praktiske erfaringer jeg gør mig med computere, gadgets, software, foto/kamera, lyd/streaming osv.

    Det er dér jeg føler, jeg kan gøre en forskel med det jeg laver – jeg kan ikke levere noget ekstraordinært med bare at fodre jer med de samme nyheder, som 400.000 andre sites gør. Jeg vil ikke lave noget, hvor jeg er én ud af en million, men kun lave noget, hvor jeg føler at jeg “rykker” noget. Ellers kunne jeg, som flere andre sites, bare hyre 20 indere til at sidde og publicere de samme pressemeddelelser som de 10 største tech-sites også udgiver, uden at der er nogen som helst personlig kant over det og det er IKKE det, jeg står for.

    Dertil kommer at min blog er “bred”, forstået på den måde, at den ikke handler specifikt om én ting. Der er masser af kun-foto-sites, masser af kun-iphone-sites osv. men da tingene hænger sammen for mig og har den røde tråd, at jeg går op i fede ting, der bare virker, så er det det, jeg skriver om. Det er bla. en af de ting, der adskiller min blog fra mange andre – den røde tråd på tværs af de mange produkter, som jeg har personlig erfaring med OG holdning til.

    Kan man som Dan og Peter så miste interessen for det jeg laver, fordi der er nogle dele, der ikke har interesse, kan man enten vælge at bruge andre sites eller komme her for at læse de dele, hvor man får noget ud af det. Føler man at værdien af min blog mindskes fordi jeg inddrager min datter, mine hunde og min grill, so be it – man kan ikke gøre alle glade :)

  • Floxen

    Dan_A.
    + 1

  • Christian

    Jeg syntes generelt at du gør det godt Kenneth !!
    MEN (ikke noget med jante her ;-) )
    Det kan godt være at du vil være kendt, og godt kan lide at være PÅ, men når man stiller sig frem på landsdækkende, så syntes jeg godt at narcissismen må gemmes lidt af vejen.

    Der er alt for meget dit ansigt, og for lidt af det du snakker om. Og familiebillederne…. lad nu dem ligge i skuffen til familie og venner ;-) Det er sgu lidt pinligt.

    Og nej, jeg tror ikke at folk ønsker so ein ding part 2. Jeg tror bare at man engang imellem skal lytte til det som folk siger. Det ved du vel selv som “anmelder”. Tag de her kommentare som “anmeldelser/ konstruktiv kritik”.

    Som med ALT andet i verden man udgiver (anmeldelser, musik, tv, film, artikler, kunst….etc) så : vær kritisk over for det du selv laver, for det er modtageren som udgangspunkt. Der er MANGE tilbud til folk i den her genre.

  • MadsDexter

    Dan_A.
    +2

  • http://www.bryllup.dk Kenneth WedMore Lund

    Jo, men det er bare et problem når nogle af jer forveksler “kritik” med “forventninger”.

    Jeg forstår godt at alle har forskellige forventninger, men det nytter ikke at tro, at det er “konstruktiv kritik” når man giver udtryk for sin “forventninger”.

    Kritik skal gives ud fra formålet. Mit formål er IKKE at lave et program, som alle de andre. Derfor er det IKKE konstruktiv kritik at skrive, at jeg skulle tage og lave et program, som alle de andre.

    Når jeg så reagerer mod det, betyder ikke (som Christian antyder) at jeg ikke lytter. Jeg lytter til alt I skriver herinde, godt som skidt, men det er naturligvis ikke alt, jeg RETTER mig efter. Jeg tager mig netop tid til at reagere på kritik/forventninger – modsat mange andre. Prøv eks. at skriv til So Ein Ding eller de fleste andre tv-programmer og se om I kunne få dem til at ændre noget – ja, jeg tror ikke engang I ville få en respons, hvis jeg skal være ærlig.

    Jeg, derimod, tager gerne dialogen med alle, der henvender sig, men det betyder ikke at jeg retter mig efter det hele.

    Hvis jeg skulle sige “Gud ja, det har du ret i – det ændrer jeg lige”, ville det blive noget skrammel. Så ville man bare blive lige de “mange andre tilbud til folk i den her genre” som Christian skriver – og det har jeg bestemt ikke lyst til.

    En grundlæggende forudsætning i min blog og mine programmer er at læserne / seerne får et vist kendskab til mig, som privatperson. Kan man ikke leve med det og synes man at det er egoistisk og narcissistisk, så er det fint med mig – der er mange der synes dét er fedt og det er dém, jeg blogger og laver tv til.

    Min holdning er: vil man have det, de andre laver, så skal man jo bruge / tage déres og ikke mit. Hvis man ikke kan li’ at jeg er så meget på skærmen eller at jeg snakker om et bredere emneudvalg end man selv gider se, så se noget andet. I stemmer jo med musen – så simpelt er det.

    Det har intet at gøre med at jeg ikke lytter – det har alt at gøre med at jeg vil lave noget, der skiller sig ud. Når man gør det, forstærker man den feedback, man får. Nogle synes det er vildt fedt – andre synes jeg er en nar.

    Sådan må det bare være :)

  • http://www.bryllup.dk Kenneth WedMore Lund

    Nu kunne jeg ikke bruge udsendelse 7 som argument da jeg skrev ovenstående, da udsendelsen ikke havde haft premiere endnu, men er http://www.kennethlund.dk/2010/10/fraklip-hvad-sker-der-dog-med-min-koncentration-i-dag/ ikke et tegn på at jeg rent faktisk lytter til en del af den kritik, der kommer? :)

  • Erik

    Hej Kenneth..
    Grunden til at jeg kommer mindre og mindre på din side er at den har mistet sin “hygge”. Før du lancerede din nuværende side og inden du kom på tv, der synes jeg at det var helt fantastik side som var nede på jorden og ikke alt for meget overflødigt halløjsa.
    Jeg nød at tingene ikke skulle skrues alt for højt op, men blot at vi kunne hjælpe hinanden hvis der opstod problemer men sidst og ikke mindst helt “nede på jorden” anmeldelser af nye ting og sager.
    Da du lancerede at du skulle på tv, så tænkte jeg “øv, det var så det”.
    Mvh. Erik