KICKSTART din NAS – kom godt i gang med din netværksharddisk
“Hvad er en NAS?” – “Hvordan laver man et iTunes-bibliotek på en NAS?”
“Kan man bruge en netværksharddisk til AppleTV?” – “Hvordan deler man filer med sin netværksharddisk?”
“Hvad koster en NAS?” – “Hvilken NAS er bedst til under 2.000 kr?”
Spørgsmålene er mange og jeg får den jævnligt – det har jeg tænkt mig at lave en ny serie ud af!
KICKSTART din NAS
Flere og flere af os bruger til dagligt de her NAS – altså netværksharddiske – til mange forskellige formål.
Nogle bruger en NAS til at tage backup med mens andre bruger den til at lægge film, musik og billeder på til streaming i huset.
Nogle bruger en netværksharddisk til at hoste deres egne websites på mens andre igen bruger en NAS som torrent-server.
Nogle køber de billigste modeller fra Qnap, FreeNAS og Synology, mens andre køber de dyrere modeller fra Drobo og lign.
Jeg arbejder derfor på at lave en opsamling for begyndere og mellemavancerede brugere af NAS’er.
Ind til videre tænker jeg på følgende indslag:
- Hvad er en NAS og hvad kan man bruge den til?
- Hvad koster en NAS og hvilke modeller kan anbefales?
- Beskrivelse af vores ønsker og behov i forbindelse med valg og indkøb af en NAS
- Køb og opsætning af to forskellige NAS-modeller (Synology og Qnap) for løbende sammenligning af brugervenlighed og muligheder
- Hvordan sætter man en NAS op som medieserver?
- Hvordan laver man en iTunesserver på sin NAS?
- Hvordan streamer man film fra sin NAS til et TV (herunder AppleTV)
- Hvordan bruger man sin NAS til backup / sikkerhedskopiering?
- Hvordan bruger man en NAS til fildeling, torrents og FTP?
- Avanceret brug af NAS (eks. til kameraovervågning)
Da Synology og Qnap er blandt de populæreste, har jeg valgt at teste den mindste model fra de to mærker (henholdvis Qnap TS-110 og en Synlogy DS-110j) som jeg så kan kombinere med min egen TimeCapsule også, da mange af jer bruger disse.
Jeg er klar over at der er mange andre spændende NAS-modeller (ikke mindst FreeNAS og Drobo) men da jeg stadig er i en situation hvor jeg finansierer det hele af egen lomme, er min økonomiske formåen ikke til mere end det her (og derudover er det ikke en test af NAS’er og derfor er to forskellige nok til at give indtryk af, hvad det er man kan i det hele taget med en NAS)
Er der andre forslag / emner, I synes jeg skal overveje til udsendelserne om netværksharddiske?
-
http://www.msound.dk Morten Birk
-
Matthias Hansen
-
Morten Fjord Stengaard
-
Ulrich
-
Anders
-
jramskov
-
http://www.tabletguide.dk Heine
-
Jesper H
-
jramskov
-
Jesper H
-
jramskov
-
Sten
-
Jimmi Kristensen
-
Rene Birk Laursen
-
Robert
-
jramskov
-
Robert
-
Lars Mose
-
Robert
-
Lars Mose