Guide => sådan deler du familiens musik med en iTunes server på din NAS
Podcast: Download (Varighed: 8:31 — 308.3MB)

I det her eksempel bruger jeg en Synology Diskstation 212j fordi man får vældig meget for pengene med dén model
iTunes er som udgangspunkt lokalt på hver computer – dvs. at fars musik er på fars computer, mors musik er på mors computer, ungernes musik er på deres computere osv.
Har mor købt en CD, som ungerne vil høre, kan man godt dele iTunes på det netværk man har i huset (trådløst wifi eller med netkabel) men det kræver at begge computere står tændt og det er både spild af strøm og upraktisk.
Her er det så en NAS (på dansk “en netværksharddisk”) kommer ind i billedet for ved at bruge en NAS, kan man nemlig samle familiens musik i ét bibliotek, som iTunes så kan trække på.
Dvs. fars computer behøver ikke længere hverken være delt eller stå tændt for at mor kan høre hans CD’er på familiens Sonos-anlæg.
I denne videoguide viser jeg hvordan man sætter det op – helt fra bunden. Sværhedsgraden er 2 af 5, så man skal ikke være hverken nørd eller raketforsker for at gøre det
Download videoklippet her som podcast fra iTunes !
Husk at tilmeld dig podcasten på iTunes, for ellers fungerer det sådan at der går op til 24 timer inden du kan downloade filen (det er sådan iTunes fungerer – abonnenterne får det før alle andre).
-
http://www.facebook.com/people/Kristian-Bramsen/1102335961 Kristian Bramsen
-
Jens Lau Nielsen
-
http://twitter.com/HRA1975 HRA
-
-
http://www.facebook.com/jesper.stroem Jesper Strøm
-
Kristian Pugerup
-
-
Morten Brun