iPad pris – hvad kommer iPad’en til at koste i Danmark?
Hvor meget kommer iPad’en til at koste i Danmark? Søger man på “ipad price” på Google, får man næsten 25 millioner links!
Som jeg nævnte i indlægget med spørgsmålet “hvornår kommer iPad til salg i Danmark?” og også lidt i indlægget om “hvilken iPad er bedst?“, så er der jo en del spekulationer om prisen på iPad’en, når den en gang lanceres officielt i Danmark.
De to største Appleforhandlere i Danmark, Humac og Eplehuset, har begge været ude med forslag til priserne og selvom der ikke er noget endeligt på plads – i hvert fald ikke officielt meldt ud – hos Apple, så tror jeg godt at vi kan komme med nogle ret præcise bud.
Der hvor de fleste har været ude i en – efter min mening – forsimplet omregning af valutakurser og moms, så tror jeg Apple er langt mere strategiske end som så. Prisen på iPad vil ganske givet være mere strategisk bestemt, end du lige tror – tror jeg – prøv at se mine tanker her
Tager man den helt simple metode og bare omregner valutakurs og lægger lidt moms oven i og så når man til en pris som – traditionelt set – er ca. 35% højere end i USA. Gør man det, ender man på en starpris på ca. 500 dollar * 6 (dollar:krone) * 1.35 (moms mv.) = ca. 4.000 kr. for den billigste wifi-model med 16 gb ram.
Man kan også vælge den lidt mere “sammenlignende” metode og sige “jamen de produkter vi KENDER (eks. de bærbare MacBooks) de koster ca. så og så mange gange mere i DK end den amerikanske pris” så kunne man godt foranlediges til at lave samme omregning med iPad’en og her vil jeg så SJUSSE mig frem til, at prisen vil ramme lidt lavere end den første, valutabaserede omregning – her vil jeg gætte på ca. 3.500 kr.
Men ingen af de to, er gyldige efter min mening. Slet ikke valutamodellen, som jo ville få Apples priser til at piske op og ned hele tiden, i takt med dollarkursen. Apple styrer traditionelt set deres priser vildt meget mere end det.
For det første fordi Apple jo selv har hele styringen og præcis kan bestemme hvad de vil sælge den for – derfor er dét, at komme ind på markedet og opleve et kæmpe salg, meget vigtigere end en given, “normal” fortjeneste. Derfor tror jeg godt vi kan udelukke nr. 1 mht. en “ren” omregning.
For det andet er den gængse “hvad koster lign. produkter” jo heller ikke brugbar, af den simple årsag, at iPad’en er et nyt produkt, mellem to tidligere kendte kategorier (smartphones på den ene side og laptops på den anden side) og derfor er der nærmere tale om en strategisk pris, som handler mere om at placere produktet i folks bevidsthed, end om at have den traditionelle udregning af en pris.
Kanibalisme er nemlig et stort emne her – og hermed mener jeg, at iPad’en er en tredie og ny kategori, som vi lige skal vænne os til at have med i budgettet. Der vil altid være first movers og grejd-nørder, som mig, der altid bare vil prøve alt det nye, uanset pris osv. men vi er en meget lille gruppe i forhold til de, Apple henvender sig til med iPad’en.
Derfor vil der i en opstartsfase givet vis være en vis “kannibalisme”, hvor iPad’en sælger på bekostning af andre produkter. Tag en en studerende. Før ville vedkommende måske købe en MacBook pro og en iPhone. I dag vil den ligge lige til højrebenet at den studerende køber en iPad i stedet for den bærbare – og så måske supplerer op med en endnu kraftigere iMac til skrivebordet.
Derfor tror jeg at vi skal finde iPad’ens pris i Danmark MERE ud fra hvad iPhone og MacBooks koster i dag. For mig at se, ville det ikke give mening at sælge den til den “valutaberegnede” pris på ca. 4.000 kr. for så vil de bedste iPads koste mere end en MacBook – og så vil mange fravælge iPad’en til fordel for “en rigtig computer” – og hvis der er noget Apple vil nu, så er det at vise, at de har ramt rigtig med iPad’en og IKKE at folk fravælger den til fordel for traditionelle computere.
Vi kender prisen på iPhone – den er ca. 4.000 kr. i løs handel, men folk OPLEVER at den står dem i 2-3.000 kr. fordi den er subsidieret af teleselskaberne (“hvad skal vi have op af lommen?”-mentaliteten). En MacBook koster ca. 6.000 kr. Sandsynligheden for at man vil fravælge en iPhone til fordel for en iPad er nok lig nul, da iPad’en jo ikke er brugbar som telefon. Omvendt skal prisen ikke for tæt på en MacBook før nogle kunder vil overveje at droppe den bærbare.
Derfor er jeg helt sikker på at iPad-modellerne vil koste lige præcis der imellem. Jeg gætter på 2.950 kr. for den mindste 16 gb med wifi og så 4.950 kr. for den dyreste.
Hvad tror du?
Filed in: Gadgets







Pingback: Apple iPad Case | anmeldelse af Apples eget iPad etui