Umulige valg – sådan prioriterer man mellem flere tilsyneladende lige vigtige ting
Guide: sådan prioriterer man mellem ting, der umiddelbart er lige vigtige
Min kone, Pip, og jeg, er for nyligt startet til coaching og vores udgangspunkt er en gennemgang af og prioritering af vores værdier.
Familie, helbred, firma, økonomi, tryghed, anerkendelse osv. er alt sammen nogle af de værdier vi fik skrevet ned.
Herpå skulle vi prioritere og ikke bare vælge de 10 vigtigste ud – vi er også i gang med at prioritere dem, for målet er at komme ned på 1-3 klokkeklare værdier, som vi bare brænder 100% igennem for.
Derfor kom jeg til at tænke på, at – hvor svært det end er, så MÅ hver eneste værdi have en rangorden og der MÅ i sidste ende være én værdi på toppen.
Men hvordan rangordner og prioriterer man nogle tilsyneladende lige vigtige ting? Jeg tror jeg har fundet svaret her:
Vi kan kalde det “bubble sort” eller på dansk “boblesortering”
Det er sindssygt svært at sidde med en liste over 10 værdier, som egentlig betyder vanvittig meget allesammen – og så skulle gennem en proces med at rangordne dem.
For hvad er vigtigst – tag den klassiske “penge eller lykke”. Det er fedt at have mange penge, med hvor sjovt er det hvis man ikke er lykkelig. Derfor trumfer “lykke” så “penge” i min verden.
Men hvad så med “lykke” – er den så mere værd end “helbred”? Hvad er der ved at gå rundt og være glad, men eks. dødssyg, hvilket vi (Gud forbyde det, 7-9-13, salt over skulderen osv.) ikke er, men det er et godt eksempel.
Når man så sidder der med 10, som i forvejen er udvalgt fra en liste over måske 30 værdier, der på papiret var mindst lige så vigtige, så er det svært.
Ligegyldig hvilken man fokuserer på, så ender man hurtigt med at tænke “mjah mjoh, men dén der (anden værdi) er OGSÅ hulens vigtig – for ikke at tale om dén der – og DEN der!” og så ender det med ingenting fordi “alt er lige vigtigt”.
Så slog det mig pludselig, at jeg i sin tid på EDB-Skolen i Vejle, lærte om en sorteringsrutine ved navn “bubble sort” eller “boblesortering”.
Det er noget man bruger på computere til at rangordne indhold i en tabel og det kan man i dén grad også bruge her til at prioritere mellem værdier, som tilsyneladende er lige vigtige.
Kort fortalt sker der det her i en boblesortering:
- Alle punkter sættes på en tabel i tilfældig rækkefølge
- Man ser så på de to nederste og siger “er rækkefølgen ok?”
- Hvis nej, bytter man om
- Hvis ja, går man et skridt op og sammenligner 2. og 3. sidste
- Det gentager man ind til man er i top
På den måde “bobler” de vigtigste punkter op af listen, ind til de møder et andet punkt, der er vigtigere – deraf navnet “bubble sort”.
Fordelen ved bubble sort er, at man ikke skal gøre andet end sammenligne 2 ting – enten eller, sort / hvid, ja / nej. På den måde kan man gennemføre en sortering og prioritering af punkter, som er umulige at prioritere, hvis man sidder og kikker på den alle på én gang.
Her kunne rækkefølgen være i et konkret eksempel – først har vi den oprindelige liste (med fiktive værdier, blot for eksemplets skyld):
- Familie
- Helbred
- Firma
- Økonomi
- Tryghed
- Anerkendelse
Så tager vi de to nederste og siger “hvad er vigtigst for mig – tryghed eller anerkendelse?”. Hvis man så vurderer, at uden tryghed, vil anerkendelsen være ubrugelig, har man dén rækkefølge på plads og rykker en tak op af listen.
Så er det “økonomi vs. tryghed” – igen kan svaret være, at tryghed er vigtigere end god økonomi og så bytter dé to plads. Så ser listen sådan ud:
- Familie
- Helbred
- Firma
- Tryghed
- Økonomi
- Anerkendelse
Det var lige lidt strøtanker – håber du kan bruge dem! Jeg skriver jævnligt om personlig udvikling og livsstil, så hvis du har lyst, må du meget gerne klikke på RSS-FEED her, så du modtager en besked, når jeg har skrevet et nyt indlæg i samme stil. Du skal også være velkommen til at følge mig på Twitter og naturligvis må du også meget, meget gerne lægge en besked herunder med dine erfaringer eller måske et spørgsmål
Filed in: Kickstart Din Fitness • Personligt







Pingback: MindMap iPad | iThoughts HD anmeldelse
Pingback: Prioriter i forhold til dine personlige værdier » Kom videre nu! - Kom videre med dit liv – lige nu
Pingback: iPhone 4g vs fødselsforberedelse vs børns forældreaften