computerundervisning for ældre

Gættekonkurrence – hvilket kamera har lavet hvilken film?

27. maj 20107 Comments

I forbindelse med at jeg er ved at teste de her CoolSkins til iPhone og MacBook Pro, filmede jeg den ENE omgang med en Canon 7D og den anden med en Canon 550D

Det har givet anledning til denne gættekonkurrence – hvilken af følgende klip er lavet med hvilket kamera?

Milles iPhone-del er lavet med det ene af de to kameraer og min MacBook Pro-del er lavet med det andet kamera – men hvilket?

[poll id="15"]

Mille tester CoolSkins til iPhone from Kenneth WedMore Lund on Vimeo.

Kenneth tester CoolSkins til 13″ MacBook Pro from Kenneth WedMore Lund on Vimeo.

Filed in: Kickstart Dit Kamera
Tagged with:

  • Kim Kristiansen

    Det må være 7D’eren der er brugt til Kenneths test. Det virker som om billedet er overeksponeret på den første video – de lyse farver tværer lidt ud, men det er vel bare et spørgsmål om at indstille det.
    Derudover kan jeg ikke se nogen forskel i kvaliteten, som i øvrigt er helt fantastisk.
    Men noget andet er, hvorfor er du begyndt at lægge videoerne op på Vimeo? Så kan jeg jo ikke se dem på min iPhone! :)

  • Kenneth WedMore Lund

    Kim: mht Vimeo, så har du ret. Det er en test fra min side og jeg må sige, at til det her brug, er Vimeo at foretrække over YouTube på alle punkter PÅNÆR at klippe endnu ikke kan ses på iPad og iPhone (pga. maglende flash)

    Mht. kamera, så skal vi lige have nogle flere gæt, før jeg afslører det. Jeg er ikke fagmand / kameramand / filmmand / what ever, men jeg forstår ikke helt at du oplever kvaliteten som “helt fantastisk” – jeg er selv skuffet over det og vil ikke give så mange penge, som kameraerne koster, hvis ikke det kan se bedre ud, end det der :)

  • Kim Kristiansen

    Ok, “helt fantastisk” er måske lidt en overdrivelse, men jeg kan nu meget godt lide den slags billeder man får når man filmer med et DSLR. Jeg ved ikke lige hvordan jeg skal forklare det.. Men hvad er det du ikke kan lide ved det? Er det for grynet, er farverne forkerte, eller?

    Og hvordan er de i forhold til dit Sony-kamera?

  • Kenneth WedMore Lund

    Der er ikke noget jeg ikke kan li’ ved BILLEDERNE men det er selve betjeningen, der skuffer mig (eks. at de to kameraer ikke har autofokus når man videofilmer).

  • http://ncase.dk Kasper

    Jeg håber det er den sidste video med kenneths test der er EOS7D. Det er klart det flotteste billede, og det virker som om især farverne er mere balancerede. Har selv lige købt kameraet og er yderst tilfreds med det, så håber ikke 550D er bedre op videofronten! :D

  • http://www.kettner.nu Kristian Kettner

    lige en lille oplysninger vimeo kan godt ses på Ipad og Iphone (sådan da ;-)

    http://vimeo.com/6972563

  • Kenneth WedMore Lund

    YESSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSS

Back to Top