computerundervisning for ældre

Movist – filmafspiller der giver VLC baghjul

27. maj 20107 Comments

Hvordan afspiller jeg film på Mac?

Har du prøvet at afspille forskellige film-formater på din Mac? Har du prøvet at afspille eks. rippede film i ISO eller WMG windows-filer?

I så fald ved du, at styresystemet på din Mac passer godt på dig og helst ikke lader dig afspille alle mulige – og Apple ville nok tilføje “umulige” – filmformater.

Derfor installerer mange den såkaldte VLC-afspiller eller decideret mediecenter software som eks. Boxee, Plex eller XMBC, som kan afspille så godt som alle filtyper og filmformater på Mac.

Men – there’s a new kid in town- Movist !

VLC og Movist er filmafspillernes svar på Schweizerkviven

Kommer du fra PC til Mac, bliver du sikkert overrasket over hvor bøvlet det kan være, at afspille film.

Derfor henter mange den gratis afspille ved navn VLC og den kan afspille næsten alt.

I går sad jeg og så MacBreak Weekly og en af deltagerne anbefalede Movist, som jeg efterfølgende tjekkede ud.

Jeg har brugt VLC længe og bruger stort set aldrig Apples Quicktime afspiller, som ellers ér blevet voldsomt forbedret i SnowLeopard.

VLC tygger sig bare gennem alle de filformater, jeg har behov for.

Hvorfor så Movist?

Jo, fordi den har et par fordele i sammenligningen med VLC.

Movist er virkelig en “letvægter” – fylder “ingenting”, starter på “et split sekund” osv. men for mig at se er den største fordel at den er enormt hurtig!

Jeg ser sjældendt film på min computer, men jeg downloader eks. tit podcasts eller optager tv-udsendelser med min Elgato EYE-tv.

For at spare tid, hopper jeg gerne lystigt afsted hen over udsendelsen og her giver Movist altså bare VLC baghjul.

Selv tunge videoformater springer den rundt i med næsten 0 forsinkelse. Tryk “spring 1 min frem” og knips, så afspiller den videre derfra.

I samme situationer oplever jeg at VLC både tager længere tid om selve springet, længere tid om at starte og nogle gange kan have noget digitalt støj / fnidder, lige når klipper starter afspilning.

I forhold til mediecenter software som eks. Boxee, Plex og XMBC, er det bare fedt at Movist starter på 1 sekund. Hvis jeg lige hurtigt vil se et videoklip, gider jeg simpelthen ikke bruge et halvt minut på at starte eks. Boxee op, logge ind, bladre ind i menuer for at afspille klippet osv.

Jeg vil bare højreklikke og se klippet hurtigt.

Derfor er Movist bare spot on – jeg kan ikke tro det kan laves hurtigere.

Filed in: Apps og softwareLyd & TV
Tagged with:

  • Søren Schou

    Godmorgen, Hold da k… den er hurtig, det er jo helt vild selv med 1080p clip.

    Har ellers brugt Vlc player i mange år, men tror lige den kom ned på en 2. plads nu.

    Super lækker side du har med diverse Gear, tips.

    Keep on the good work!!!

  • Kenneth WedMore Lund

    Godmorgen Søren

    Så så, det var lige en streg i bandekassen hahahaha :)

    Tak for rosen – og ja, Movist er total hurtig, selv med 1080p klip! :)

  • jens

    Hej
    hvad med undertekster , det ser ikke ud som om den kender srt formatet eller er det bare mig

  • Kenneth WedMore Lund

    Hej Jens!

    Det ved jeg desværre ikke :-)

  • Morten Birk

    Hej der.

    Jeg bruger perian som gør quicktime til en alletiders afspiller, og så kan man desuden bruge alle quicktime fordelene (hvis man har pro) med hurtigt at konvertere til diverse formater. Og desuden er der aldrig problemer med undertekster i srt, og den afspiller både mvk og avi – filer……

    Morten

    og så er det gratis:
    http://perian.org/

  • http://bramandersen.dk Bram

    One up for Perian, har brugt det i et par år nu og det kører bare – mangler bare WMV understøttelse så man kunne droppe flip4mac

    Fed blog Kenneth!

  • Kenneth WedMore Lund

    Tak :)

Back to Top